Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli
Większość przypadków ostrego zapalenia oskrzeli nie wymaga leczenia. Osobom, u których zdiagnozowano ostre zapalenie oskrzeli, zaleca się odpoczynek i picie dużej ilości płynów, aby śluz był cienki, wodnisty i łatwy do wykrztuszenia. Ciepłe, wilgotne powietrze również może rozluźnić plwocinę i ułatwić kaszel i oddychanie. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca osobom z zapaleniem oskrzeli przynajmniej jedno z poniższych rozwiązań:
- używanie waporyzatora lub nawilżacza,
- stanie pod gorącym prysznicem lub w jego pobliżu,
- picie gorącej herbaty lub zupy,
- wdychanie pary ze zlewu lub garnka wypełnionego gorącą wodą. Możesz złapać więcej pary, zakładając ręcznik na głowę podczas pochylania się nad wodą. Ze względów bezpieczeństwa nie należy oddychać z garnka z wrzącą wodą, który jest jeszcze na kuchence.
Jeśli masz gorączkę, większość lekarzy zaleci przyjmowanie aspiryny, ibuprofenu lub acetaminofenu w celu obniżenia gorączki. Jednak aspiryna nie powinna być podawana dzieciom poniżej 19 roku życia, aby uniknąć ryzyka wystąpienia zespołu Reye’a, rzadkiej, ale poważnej, potencjalnie śmiertelnej choroby, która może wystąpić, gdy dziecko z gorączką przyjmuje aspirynę.
Osoby palące powinny unikać palenia podczas choroby, aby zmniejszyć podrażnienie dróg oddechowych.
Jeśli zapalenie oskrzeli jest spowodowane infekcją bakteryjną i nie poprawia się samo, może zostać przepisany antybiotyk. Antybiotyki będą podawane tylko wtedy, gdy istnieje silne podejrzenie, że zapalenie oskrzeli jest spowodowane infekcją bakteryjną. To z powodu rosnących obaw o oporności na antybiotyki, w którym bakterie ewoluują w sposób, który pozwala im przetrwać antybiotyki. Problem ten narasta i jest spowodowany, częściowo, przez antybiotyki stosowane nieprawidłowo i kiedy nie są one potrzebne.
W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać bronchodilatator, czyli wdychany lek, który pomaga otworzyć drogi oddechowe. Są to te same leki, które są stosowane przez niektórych ludzi z astmą, aby ułatwić oddychanie podczas ataku astmy.
Kiedy należy wezwać specjalistę?
Należy wezwać lekarza, jeśli:
- twoje oddychanie staje się trudne lub bolesne,
- zauważyłeś nowy świszczący oddech lub pogorszenie objawów astmy,
- masz wysoką gorączkę, która nie ustępuje po zażyciu leków obniżających gorączkę, takich jak acetaminofen lub aspiryna,
- jeśli masz gorączkę, która trwa dłużej niż trzy dni,
- twój kaszel się nasila lub wytwarzasz krwawą plwocinę.
Za każdym razem, gdy masz ból w klatce piersiowej, należy zadzwonić do lekarza po poradę. Ból w klatce piersiowej może pochodzić zarówno z serca, jak i z płuc.
Osoby z wysokim ryzykiem powikłań ostrego zapalenia oskrzeli – takie jak niemowlęta, osoby starsze lub osoby z przewlekłą chorobą płuc lub serca – powinny skontaktować się z lekarzem przy pierwszych objawach zapalenia oskrzeli.
Objawy ostrego zapalenia oskrzeli są często podobne do objawów łagodnej astmy. Osoby, które mają częste ataki ostrego zapalenia oskrzeli powinny umówić się na wizytę u lekarza, aby sprawdzić, czy nie mają niezdiagnozowanej astmy.
Rokowania
U przeciętnej, zdrowej osoby, ostre zapalenie oskrzeli zazwyczaj ustępuje szybko samoistnie lub po zastosowaniu leczenia antybiotykami. Niektóre osoby, w tym osoby starsze, niemowlęta, palacze lub osoby z zaburzeniami pracy serca lub płuc, są bardziej narażone na rozwój powikłań po ostrym zapaleniu oskrzeli.